Wielu oddałoby wszystko, żeby choć raz w życiu móc zasiąść za sterami prawdziwego samolotu w trakcie lotu. Dane to będzie niestety dość nielicznej grupie losów, które są niezwiązane z branżą lotniczą.
Na szczęście istnieje kilka sensownych alternatyw, dzięki którym możemy spróbować sił za sterami różnego rodzaju maszyn latających. Na imprezy firmowe oraz innego typu eventy coraz częściej wynajmowane są profesjonalne symulatory lotu. Stają się one okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także do zdobycia cennej wiedzy. Dzisiaj przedstawimy więc, jak wygląda standardowy lot w symulatorze lotu. Czy w trakcie korzystanie z takiej konstrukcji choć trochę można poczuć się jak prawdziwy pilot?

Dosłownie jak w prawdziwym kokpicie
Symulator lotu to nie komputer, klawiatura, myszka i włączenie zwykłej gry komputerowej. W tym przypadku zasiadamy za sterami wolantu i używamy standardowych przedmiotów i elementów, które zazwyczaj służą do sterowania maszyną latającą – przełączniki, przepustnice itp.
Pierwszy lot w symulatorze lotu musi zacząć się od podstawowego przeszkolenia. Jego celem jest zapoznanie nas z podstawowymi informacjami związanymi z awiacją i techniką latania. Ponadto dowiemy się;

– w jaki sposób funkcjonują najbardziej istotne urządzeń w kabinie pilota i w całym samolocie, takie jak: klapy, skrzydła i stery samolotu;
– na jakie parametry należy zwracać uwagę w trakcie lotu;
– dlaczego tak naprawdę samolot może bezpiecznie utrzymywać się w powietrzu;
– na czym polega lot w symulatorze lotu;
– jaki rodzaj oprogramowania wykorzystywany jest w symulatorze lotu.

Na razie była to jedynie cenna nauka. Rozrywka i niezapomniane przeżycia rozpoczną się wraz z rozpoczęciem lotu.

Fot. Pixabay.com

 

Gotowi na start?
Wystartować możemy z wybranego przez nas lotniska, tak naprawdę ograniczają nas tylko opcje oprogramowania. Wiernie odtworzona grafika pozwala nam znaleźć się w rzeczywistych miejscach nie tylko podczas startu, ale także w trakcie lotu.
Czas na ustawienie strategii lotu. Oczywiście mamy do czynienia z uproszczoną wersją symulatora, a nie taką, która jest używana w centrach szkoleniowych. Profesjonalne symulatory lotu gwarantują znacznie więcej doznań w trakcie lotu, jednak symulatory lotu do wynajęcia wcale nie są takie złe.
Zasiadamy więc za sterami, zapinamy pasy i ustawiamy klapy na odpowiedni poziom, jednocześnie określając potrzebną moc dla przepustnicy. Teraz należy jedynie czuwać nad rozwijaniem odpowiedniej prędkości oraz wzbić maszynę w odpowiednim momencie, przyciągając drążek wolanta. Teraz czas na nadzorowanie parametrów lotu i rozkoszowanie się cudownym widokami. Wszystko jest naprawdę bardzo realne.

Lot i lądowanie w symulatorze lotu
Sterujemy samolotem po schowaniu podwozia i osiągnięciu wysokości przelotowej. Dbamy o utrzymanie odpowiedniego kursu, prędkości oraz monitorujemy wysokość, na której znajduje się maszyna. Przejście przez różnego rodzaju turbulencje czy szybkie reakcje w sytuacjach kryzysowych urozmaicają każdy lot symulatorem. Wiele zależy od strategii gry, którą wybierzemy.

Jak wylądować? Kiedy zbliżamy się już do pasa wystarczy powoli wytracać prędkość, redukować moc silników, otworzyć klapy i podwozie oraz sprowadzić samolot na pas.

Realne wrażenia nie do opisania
Symulatory lotu wyposażone są w wiele czujników oraz efektów specjalnych, dzięki którym odczujemy drgania czy wibracje wolantu. Taki zwykły lot w formie zabawy staje się więc bardzo realny i naprawdę pozwala nam poczuć się jak prawdziwy pilot. Symulator lotu to cenna nauka, ale także doskonała rozrywka również dlatego, że korzystamy z urządzeń, które naprawdę znajdują się w każdym kokpicie samolotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *